تبلیغات
وبلاگ تخصصی مهندسی برق (قدرت) - برق گیر
 
وبلاگ تخصصی مهندسی برق (قدرت)
بهترین نعمت سلامتی است
درباره وبلاگ


تمام مطالب این وبلاگ را به روح بزرگ عموی عزیزم احمد عبدی زاده تقدیم میكنم.
در صورت داشتن سوال-انتقاد و پیشنهاد و تمایل به ارتباط با ما از طریق تماس با مدیر در بالای صفحه و یا آدرس زیر ایمیل بزنید
bhroozsolimani@gmail.com

مدیر وبلاگ : بهروز سلیمانی كارشناسی ارشد برق قدرت گرایش ماشینهای الكتریكی و کاردانی کامپیوتر و دانشجوی رشته حقوق دانشگاه پیام نور رستم
موضوعات
پیوندهای روزانه
پیوندها
نظرسنجی
لطفا نظرات خود را جهت بهتر شدن وبلاگ ثبت نماییدبرچسبها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
احمد عبدی زاده (سلیمانی) دشتی.zip - 31 KB چت روم | قالب وبلاگ
اولین قاضی ممسنی
گالری عکس
دریافت همین آهنگ

حرکت متن استاتوس بار دریافت کد حرکت متن چت روم

برقگیر :

از وسایل حفاظتی محدود كننده ضربه برای حفاظت تجهیزات سیستم های قدرت در برابر اضاف ولتاژها استفاده می شود . یك وسیله حفاظتی محدود كننده ضربه ، باید اضافه ولتاژهاب گذرا یا ولتاژهایی كه باعث تخریب تجهیزات شبكه می شوند را محدود و به زمین هدایت كند و بتواند این كار را بدون آن كه آسیبی ببیند به دفعات تكرار كند .

یك برقگیر خوب باید دارای مشخصه های زیر باشد :

· در ولتاژ نامی شبكه ، به منظور كاهش تلفات ، دارای امپدانس بی نهایت باشد .

· در اضافه ولتاژها ، به منظور محدود سازی سطح ولتاژ ، دارای امپدانس كم باشد .

· توانایی دفع یا ذخیره انرژی موج اضافه ولتاژ را بدون آن كه خود صدمه ببیند ، داشته باشد .

· پس از حذف و عبور اضافه ولتاژ ، بتواند به شرایط مدار باز (حالت كار عادی) برگردد.

انواع برقگیرها:

جرقه گیرها یا شاخك ها ساده ترین شكل برقگیرها هستند كه از آن ها بیشتر برای حفاظت زنجیره مقره ها ، بوشینگ ترانسفورماتورها و خازن ها استفاده می شود . مشكل اصلی این نوع برقگیرها ایجاد خطای اتصال كوتاه به زمین پس از تولید جرقه است كه باعث عمل كردن تجهیزات حفاظتی شبكه قدرت (رله های جریانی) و در نتیجه ایجاد وقفه می شوند .

1- برقگیر میله ای (جرقه گیر با فواصل هوایی) :

این نوع برقگیرها به صورت دو الكترود یا دو شاخك هستند كه متناسب با ولتاژ ، در فاصله معین بین هادی و زمین قرار می گیرند و در صورت بروز اضافه ولتاژ ، بین آن ها قوس الكتریكی برقرار می شود . این قوس باعث اتصال كوتاه گردیده و از اضافه ولتاژ جلوگیری می كند ، البته باعث اختلال در امر برق رسانی نیز می گردد .

2- برقگیر لوله ای :

این نوع برقگیرها شامل یك فاصله هوایی برای جرقه زدن در فضا و یك فاصله دیگر در درون یك محفظه مخصوص هستند كه با هم به طور سری قرار دارند این نوع برقگیرها به منظور كوتاه كردن زمان عبور جریان هدایت شونده (پرهیز از وقوع اتصال كوتاه) تهیه شده اند .در برقگیر لوله ای جریان هدایت شونده پس از یك یا چند پریود در اثر گازی گازی كه خود برقگیر تولید می كند از بین می رود و از این جهت می توان آن را برقگیر جرقه خاموش كن نیز نامید . برقگیر لوله ای از یك لوله عایقی (R) از جنس مواد مصنوعی (PVC ، فیبر لاستیك سخت) تشكیل شده شده و در داخل آن دو الكترود فلزی توپر (E) و توخالی (G) قرار دارند از برقگیرهای لول های بیش تر در شبكه های با ولتاژ 10 تا 30 كیلوولت استفاده می شود . ولتاژ جرقه این نوع برقگیرها بالاتر از برقگیرهای با مقاومت غیر خطی است.

3- برقگیر سیلیكون كارباید (sic) :

روش متداول حفاظت در مقابل صاعقه استفاده از برقگیرهای سیلیكون كارباید (sic) می باشد . این برقگیرها از تركیب سری فواصل هوایی با مقاومت ساخته می شوند و برخلاف جرقه گیرها پس از عملكردن آن ها ، شبكه قدرت قابلیت بازگشت به حالن اولیه را خواهد داشت . برقگیر سیلیكون كارباید شامل یك مقاومت سیلیكون كارباید با مشخصه غیر خطی V-I به صورت سری با یك فاصله هوایی است . وقتی اضافه ولتاژها از حد ولتاژ جرقه بیش تر شود ، با ایجاد جرقه در سر فاصله هوایی ، افزایش امپدانس مسیر جرقه از افزایش شدید جریان جلوگیری می كند . فاصله هوایی جرقه كه به آن فاصله جرقه اكتیو گفته می شود ، طوری طراحی می گردد كه بعد از چند بار جرقه زدن در اثر اضافه ولتاژ ، جرقه مسدود شود . مسأله ای كه باعث محدودیت در كاربرد این نوع برقگیرها شده است اضافه ولتاژ كلیدزنی با انرژی بالا كه جریان تخلیه زیادی را برای مدت طولانی اعمال می كند در برقگیرهای sic نوع جدبد با خاموش كردن مغناطیسی سه برابر بیشتر از نوع معمولی آن ها قابلیت تحمل انرژی را داراست این نوع برقگیرها در شبكه های با ولتاژ بالا كاربرد دارند .

4- برقگیرهای نوع اكسید فلزی (MOV) :

نوع جدید برقگیرها دارای بلوك هایی با مقاومت الكتریكی غیر خطی و از جنس اكسید فلزات هستند این بلوك ها به MOV مشهور هستند از آن جا كه حدود 95% از مواد تشكیل دهنده بلوك های MOV را اكسید روی (ZnO) تشكیل می دهد ، به آن ها برقگیرهای ZnO نیز گفته می شود .اجزای تشكیل دهنده برقگیرهای ZnO ، شامل اكسید روی و مقادیر كمی از اكسید دیگر فلزات از قبیل بیسموت ، كبالت ، آنتیموان و اكسید منگنز است .ذرات بسیار ریز اكسید روی و اكسید فلزات دیگر پس از فشرده شدن به صورت دیسك و در اندازه های معین شكل می گیرند . سپس این دیسك ها در درجه حرارت بالا پخته شده .و به صورت در می آیند . این دیسك ها به صورت سری در محفظه استوانه ای شكل قرار گرفته و برق ZnO را تشكیل می دهد . از مزایای این نوع برقگیرها ، سرعت عملكرد در پیشانی موج است به این معنی كه تأخیری كه در برقگیرهای با فاصله هوایی وجود دارد ، در این نوع برقگیرها خیلی كم تر است . با توجه به عدم وجود فاصله هوایی ، امكان موازی كردن برقگیر ZnO وجود دارد . یكی از مشكلات برقگیرهای ZnO ، جریان نشتی در فركانس قدرت است این جریان در حد یك میلی آمپر است با تكرار عملكرد برقگیر ، لایه عایق بین دندانه های اكسید روی سوخته شود و باعث افزایش جریان نشتی گردد .

بعضی از مزایای برقگیرهای ZnO :

1- كارآیی بهتر نسبت به سایر برقگیرها

2- پراكندگی كم ولتاژ پسماند و همچنین دارای ولتاژ پسماند خیلی كم

3- دارای تاخیر زمانی خیلی كم

4- برگشت طبیعی به وضعیت اولیه یا مدار باز

5- دارای مشخصه ولت – جریان خطی تر از برقگیر SiC

6- دارای سطح حفاظتی خیلی خوب

7- دارای جریان نشتی پایین در شرایط كار نامی سیستم

از مهمترین عیب های برقگیرهای ZnO :

قیمت زیاد آن ها نسبت به دیگر برقگیرها است و دیگر این كه برقگیرهای ZnO در سیستم های دارای نوسانات ولتاژ قابل ملاحظه ، بیش تر از برقگیرهای SiC در معرض خطر و آسیب دیدگی قرار می گیرند .

5- برقگیر قوس طولانی (LFA) :

نصب برقگیر خط یبن فاز- دكل به صورت موازی با زنجیره مقره یا بجای مقره نیاز به هزینه سنگینی دارد . لذا باید به دنبال راهی بود تا بتوان هزینه نصب برقگیرها را كاهش داد و جلوی خروجی خطوط بر اثر تخلیه اضافه ولتاژهای ناشی از تخلیه جوی بر خط را گرفت . روش جدید برای حفاظت خطوط انتقال ، استفاده از یك سطح طولانی جهت هدایت قوس الكتریكی ناشی از تخلیه است . برقگیرهای قوس طولانی می توانند بین هادی و زمین یا به صورت سری با مقره قرار بگیرند . ساختار این برقگیرها خیلی ساده بوده و در نتیجه نسبت به سایر برقگیرها ارزانتر هستند یكی دیگر از مزایای عمده این برقگیرها عدم جاری شدن جریان با فركانس شبكه شبكه (PAF) پس از اتمام تخلیه جریان موج گذرا و بروز قوس بر روی مقره است.

منبع: turbin.blogfa.com

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر