تبلیغات
وبلاگ تخصصی مهندسی برق (قدرت) - برق زمین گرمایی یا ژیوترمال
 
وبلاگ تخصصی مهندسی برق (قدرت)
بهترین نعمت سلامتی است
درباره وبلاگ


تمام مطالب این وبلاگ را به روح بزرگ عموی عزیزم احمد عبدی زاده تقدیم میكنم.
در صورت داشتن سوال-انتقاد و پیشنهاد و تمایل به ارتباط با ما از طریق تماس با مدیر در بالای صفحه و یا آدرس زیر ایمیل بزنید
bhroozsolimani@gmail.com

مدیر وبلاگ : بهروز سلیمانی كارشناسی ارشد برق قدرت گرایش ماشینهای الكتریكی و کاردانی کامپیوتر و دانشجوی رشته حقوق دانشگاه پیام نور رستم
موضوعات
پیوندهای روزانه
پیوندها
نظرسنجی
لطفا نظرات خود را جهت بهتر شدن وبلاگ ثبت نماییدبرچسبها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
احمد عبدی زاده (سلیمانی) دشتی.zip - 31 KB چت روم | قالب وبلاگ
اولین قاضی ممسنی
گالری عکس
دریافت همین آهنگ

حرکت متن استاتوس بار دریافت کد حرکت متن چت روم

برق زمین گرمایی (ژئو ترمال)
اصطلاح Geothermal Power از حروف یونانی Geo به معنی زمین و therme به معنی حرارت تشكیل شده است. نیروی برق زمین گرمائی از انرژی تولید شده به وسیله حرارت موجود در زمین به وجود می‌آید. پرنس پیرو جنیوری كنتی Prince Piero Ginori conti در تاریخ 4 ژوئیه 1904 در ایتالیا اولین ژنراتور زمین گرمائی را آزمایش كرد. بزرگ‌ترین گروه نیروگاههای زمین گرمائی در جهان در Geysers در كالیفرنیا واقع شده است. نیروی زمین گرمائی تا سال 2007 كمتر از 1 درصد انرژی جهان را تأمین كرده است.

تولید برق
سه نوع مختلف نیروگاه زمین گرمائی یعنی- بخار خشك، تبدیل (فلش falsh) و سیستم دوتایی برای تولید برق از انرژی ژئوترمال استفاده می‌كنند كه نوع آنها به درجه حرارت، عمق و كیفیت آب و بخار آب در منطقه بستگی دارد.
در كلیه موارد بخار آب متراكم مایع زمین گرمائی باقیمانده برای جذب گرمای بیشتر مجدداً به زمین تزریق می‌شود. در بعضی از مكان‌ها تأمین آب طبیعی كه از رسوبات زیرزمینی گرم بخار تولید می‌كند امكان‌پذیر نیست و برای تامین مجدد آن بجای آب از فاضلاب بازیافت شده استفاده می‌كنند. در اغلب میدان‌های زمین گرمائی بیشتر از حد از حرارت موجود در آنها استفاده می‌شود. بنابراین تزریق مجدد می‌تواند باعث سردشدن منبع مورد نظر شود مگر اینكه این امر با مدیریت دقیق انجام شود.

نیروگاههای بخار خشك
در نیروگاه بخار خشك از بخار خشك با درجه حرارت بالای 235 درجه سانتی‌گراد (455 درجه فارنهایت) برای راه‌اندازی توربین‌های آن استفاده می‌شود. بخار خشك بخاری است كه با قطره یا چكه آب در آن نیست. كلیه مولكول‌های آن به صورت گاز است و حالت مایع ندارد. نیروگاههای بخار خشك در مكان‌هائی استفاده می‌شود كه مقدار زیادی بخار وجود دارد و این بخار با آب مخلوط نمی‌شود. این نوع نیروگاهها قدیمی‌ترین نیروگاههای زمین گرمائی است كه امروزه هنوز از آن‌ها استفاده می‌شود. نیروگاههای بخار خشك از جمله ساده‌ترین و اقتصادی‌ترین نیروگاههای ژئوترمال (زمین گرمائی) هستند. بهرحال آنها مقدار كمی بخار و گاز در هوا منتشر می‌كنند. نیروگاههای زمین گرمائی در منطقه آبگرم Geysers از نوع بخار خشك می‌باشند.

نیروگاههای تبدیل بخار فلش (Flash Steam)
نیروگاههای بخار فلش از آب گرم بالای 182 درجه سانتی‌گراد (360 درجه فار نهایت) مخازن ژئوترمال استفاده می‌كنند.
فشار بالای موجود در زیرزمین آب را به حالت مایع نگاه داشته اگرچه درجه حرارت آب بالای نقطه جوش آب در فشار اتمسفری سطح است. ضمن اینكه آب از منبع (مخزن) به نیروگاه پمپاژ می‌شود كاهش فشار باعث می‌شود آب به بخار تبدیل (یافلش) شود و توربین را به حركت درمی‌آورد. هر مقدار آبی كه به بخار تبدیل نشده باشد برای استفاده مجدد به مخزن برگشت داده می‌شود. نیروگاههای تبدیل بخار (Flash) مانند نیروگاههای بخار خشك مقدار كمی گاز و بخار در هوا منتشر می‌كنند.
نیروگاههای تبدیل بخار فلش امروزه معمول‌ترین نیروگاههای تولید برق ژئوترمال در بهره‌برداری هستند. نمونه‌ای از این نیروگاهها، نیروگاه Cal Energy Navei در میدان زمین گرمائی Coso است.

نیروگاههای سیكل دوتائی
آبی كه در نیروگاههای سیكل دوتائی استفاده می‌شود سردتر از نیروگاههای تبدیل بخار است و حدود 107 تا 182 درجه سانتی‌‌گراد (360-225 درجه فار نهایت) خواهد بود. مایع گرم از مخازن ژئوترمال (زمین گرمائی) از طریق مبدل حرارتی حرارت را به لوله جداگانه محتوی مواد مایع (با درجه حرارت پائین‌تر از نقطه جوش) منتقل می‌كند. این مواد مایع معمولاً ایزو- بوتان یا ایزو پنتان (Iso- butane or Iso- Pentane) هستند كه برای نیرو دادن به توربین به بخار تبدیل می‌شوند.
مزیت این نیروگاهها هزینه كمتر و كارآئی بیشتر آنها است. نیروگاههای مذكور همچنین گاز اضافی در هوا منتشر نمی‌كنند و از آنجائیكه این نیروگاهها از مایعات دارای نقطه جوش پائین‌تر از نقطه جوش آب استفاده می‌كنند قادرند از مخازنی كه در درجه حرارت كمتری دارند بهره‌برداری كنند. اغلب نیروگاههای زمین گرمائی كه برای ساخت برنامه‌ریزی شده‌اند نیروگاههای سیكل دوتائی هستند.

تأسیسات زمین گرمائی پیشرفته
تأسیسات زمین گرمائی پیشرفته (EGS) نیز به عنوان سیستمهای سنگ گرم خشك شناخته شده است. این تأسیسات شامل پمپاژ آب درون سنگ‌های گرم در داخل زمین می‌باشد و با برداشت آب گرم در داخل زمین متفاوت است. این نوع سیستم ژئوترمال نسبت به سایر سیستم‌های زمین گرمائی مزایای زیادی دارند چون از آنها می‌توان در هر جا استفاده كرد. بهرحال این نیروگاهها نسبت به سایر انواع سیستم‌های ژئوترمال نیاز به حفاری عمیق‌تر دارند.
سازمان تولید برق كالیفرنیای شمالی برای كمك به تولید انرژی زمین گرمائی در میدان زمین گرمائی Geysers واقع در شمال Calistoga از انرژی خورشیدی استفاده می‌كند. این سازمان 6300 مدول خورشیدی در ایستگاه پمپاژی نصب می‌كند كه فاضلاب را از Lake county دریافت می‌كند و به عمق زمین انتقال می‌دهد.
حرارت موجود در عمق زمین آب را تبدیل به بخار می‌كند و این بخار در سطح زمین توسط نیروگاهها برای تولید برق مصرف می‌شود. سازمان تولید برق كالیفرنیای شمالی از دو نیروگاه در Geysers بهره‌برداری می‌كند. این دو نیروگاه برای تولید برق زمین گرمائی از فاضلاب استفاده می‌كنند و برای پمپاژ فاضلاب از نیروی برق خورشیدی استفاده می‌كنند. این پروژه 2/8 میلیون دلاری توسط شركت SPG Solar of Novato طراحی و ساخته خواهد شد. این پروژه قرار است تا سپتامبر سال 208 تكمیل شود.

مزایا
انرژی ژئوترمال در مقایسه با منابع سوخت‌های فسیلی سنتی دارای مزایائی هستند. از نقطه نظر زیست محیطی، انرژی ژئوترمال تولید شده برای محیط زندگی تمیز و امن است. این انرژی پایدار است چون آب گرم استفاده شده در فرایند ژئوترمال را می‌توان مجدداً به زمین تزریق و بخار آب بیشتری تولید كرد. به علاوه نیروگاههای ژئوترمال در تغییرات شرایط آب و هوا متأثر نمی‌شوند. نیروگاههای زمین گرمائی به طور پیوسته شب و روز فعال هستند بنابراین می‌توان آنها را به عنوان نیروگاههای بار پایه دانست. از نقطه نظر اقتصادی انرژی زمین گرمائی در بعضی از منطقه‌ها از نظر قیمت بسیار مقرون به صرفه است در این صورت باعث كاهش وابستگی به سوخت‌های فسیلی و بی‌ثباتی قیمت آنها می‌شود.
ظرفیت اضافی انرژی ژئوترمال را می‌توان به خارج از محل تولید آنها مانند كشورهای همسایه یا بخش های خصوصی فروخت. نیروگاه‌های زمین گرمائی بزرگ می‌توانند برق شهرها را به طور كامل تأمین كنند در حالیكه نیروگاههای كوچك‌تر می‌توانند برق مناطق دور مانند روستاها را تأمین كنند.

نقاط ضعف
درمورد انرژی زمین گرمائی چندین نگرانی برای محیط زیست وجود دارد. ساخت نیروگاههای ژئوترمال در پایداری و ثبات زمین منطقه اطراف می‌تواند تاثیر بدی داشته باشد. این موضوع به طور عمده در مورد "سیستم‌های ژئوترمال پیشرفته" مشهود است كه در آن‌ها آب در داخل سنگ خشك بسیار گرم كه قبلاً با آب تماس نداشته است تزریق می‌شود.
نیروگاههای بخار خشك و تبدیل بخار نیز مقادیر كمی دی اكسیدكربن، اكسید نیتریك و گوگرد تولید می‌كنند. اگرچه نیروگاههای فسیلی به طور كلی 5 درصد این مواد را در هوا منتشر می‌كنند. بهرحال نیروگاههای زمین گرمائی را می‌توان بدون سیستم كنترل تخلیه گاز ساخت، چون این گازها را می‌توان مجدداً به زمین تزریق كرد و مقدار گازهای كربن آنها را به كمتر از یك درصد گازهای تولید شده توسط نیروگاههای فسیلی كاهش داد.
اگرچه سایت‌های (میدان‌های) ژئوترمال می‌توانند در طول سالهای طولانی یعنی چندین دهه حرارت تولید كنند ولی سرانجام ممكن است حرارت بعضی از آنها به مرور زمان كاهش یافته و سرد شوند. احتمال دارد كه در این مكان‌ها، سیستم طراحی شده برای سایت (مكان) مورد نظر بیش اندازه بزرگ و اضافه بر ظرفیت این مكان باشد. چون معمولاً در حجم معینی از زمین مقدار زیادی انرژی می‌تواند ذخیره و دوباره تولید شود. بعضی افراد با در نظر گرفتن این شرایط معتقدند این موضوع به مفهوم این است كه بعضی مكان‌های ژئوترمال ممكن است دچار كاهش حرارت شوند و این سئوال مطرح می‌شود كه آیا انرژی زمین گرمائی در واقع تجدیدپذیر است یا خیر. در صورتی كه این مكان‌ها استفاده نشوند و بحال خود واگذار شوند دوباره به حالت اول بر می‌گردند و انرژی از دسته رفته را دوباره دریافت می‌كنند. دولت ایسلند اعلام می‌كند: "بایستی تاكید كنیم كه منابع زمین گرمائی مانند منابع آبی صرفاً تجدیدپذیر نیستند." دولت این كشور برآورد كرد كه انرژی زمین گرمائی ایسلند می‌تواند 1700 مگاوات برق به مدت بیش از 100 سال تولید كند، كه این رقم با تولید جاری آن یعنی
140 مگاوات قابل مقایسه است.

پتانسیل
ظرفیت انرژی زمین گرمائی بیش از 100 گیگاوات است و در بیش از 70 كشور به صورت تجاری بهره‌برداری می‌شود. در طول سال 2005، برای 5/0 گیگاوات ظرفیت در ایالات متحده آمریكا قرارداد منعقد شد، در حالی كه در 11 كشور دیگر این نوع نیروگاهها در حال ساخت بود.
برآورد منابع انرژی زمین گرمائی قابل بهره‌برداری در سطح جهان كاملاً متفاوت است. طبق مطالعه انجام شده در سال 1999، معلوم شد كه این مقدار بین 65 و 138 گیگاوات ظرفیت تولید برق با استفاده از فناوری پیشرفته است.
طبق گزارش تهیه شده در سال 2006 توسط MIT كه در آن استفاده از سیستم‌های ژئوترمال پیشرفته (EGS) درنظر گرفته شده است نتیجه‌گیری شد كه منابع زمین گرمائی می‌توانند 100 گیگاوات یا بیشتر نیروی برق تا سال 2050 فقط در آمریكا تولید كنند و برای این منظور لازم است حداكثر یك میلیارد دلار آمریكا در زمینه تحقیق و توسعه در مدت 15 سال سرمایه‌گذاری شود. گزارش MIT مجموع منابع سیستم‌های زمین گرمائی پیشرفته جهان را بیش از zj13000 برآورد كرد. از این مقدار بیش zj200 قابل استخراج است و پتانسیل آن با پیشرفت فناوری به بیش از zj2000 افزایش خواهد یافت كه برای تامین نیازهای انرژی كل جهان به مدت چندین هزار سال كافی است.
خصوصیت مهم نیروگاههای ژئوترمال پیشرفته (EGS) كه به سیستم سنگ خشك گرم نیز موسوم می‌باشند این است كه برای بهره‌برداری از آنها تا حداقل عمق 10 كیلومتری داخل سنگ سخت بایستی حفاری كرد. در محل این نوع نیروگاهها دو حفره عمیق در زمین بایستی ایجاد كرد و بین دو حفره، زمین در عمق زیاد بایستی شكسته شود. آب از یك حفره به وسیله پمپ وارد شده و از حفره دیگر بخار آب خارج می‌شود. طبق گزارش MIT برآورد شده است كه درون سنگ‌های سخت 10 كیلومتر زیرزمین فقط در آمریكا به اندازه كافی انرژی وجود خواهد داشت كه می‌تواند نیاز جاری جهان را برای مدت 30000 سال تامین كند. به نظر می‌رسد هیچ دلیلی برای اینكه چرا برای این مقدار بخار آب نباید از نیروگاههای ذغال سنگ، نفتی یا هسته‌ای استفاده شود وجود نخواهد داشت.
حفاری در این عمق برای صنعت نفت اكنون یك روش كار عادی بحساب می‌آید. فعالیت‌های زیاد تكنولوژیكی به منظور حفاری حفره‌های وسیع‌تر و شكستن حجم زیادتر سنگ‌ در عمق زمین در دست اقدام است. سایر كشورهای فعال در این زمینه عبارتند از چین، مجارستان، نیكاراگوئه، ایسلند و نیوزلند. در ادلید استرالیا نیز مكانی برای نیروگاه زمین گرمائی برنامه‌ریزی شده است كه بیش از یك كیلومتر طول آن است.


تاریخچه توسعه
بخار زمین گرمایی و چشمه های آب گرم برای حمام كردن و گرم كردن قرنها مورد استفاده قرار گرفته است ولی درقرن بیستم از این انرژی (زمین گرمایی) برای تولید برق شروع به استفاده شد.
پرنس پیرو جنیوری كنتی Prince Piero Ginori Conti اولین ژنراتور برق زمین گرمائی را در 4 ژوئیه 1904 در میدان بخار خشك Larderello در ایتالیا آزمایش كرد. ژنراتور مذكور یك ژنراتور كوچك بود كه برای چهار لامپ روشن می‌شد. بعداٌ در سال 1911، اولین نیروگاه ژئوترمال جهان در آنجا ساخته شد. این نیروگاه تنها سیستم صنعتی تولیدكننده برق جهان از طریق انرژی زمین گرمائی تا سال 1958 بود. در سال 1958، نیوزلند یك نیروگاه ژئوترمال ساخت.
اولین نیروگاه زمین گرمائی در آمریكا در سال 1922 توسط جان دی گرنت در هتل Geysers Resort Hotel ساخته شد. پس از حفاری برای دسترسی به بخار بیشتر وی توانست برق كافی برای روشن كردن كلیه فضای این هتل تولید كند. سرانجام این نیروگاه در مقایسه با سایر روش‌های تولید انرژی اقتصادی نبود و فعالیت آن متوقف شد.
در سال 1960، شركت پاسیفیك گس‌اند الكتریك Pacific Gas and Electric بهره‌برداری از اولین نیروگاه زمین گرمائی موفق در ایالات متحده در میدان بخار Geysers را شروع كرد. این نیروگاه به مدت 30 سال دوام داشت و 11 مگاوات برق تولید كرد.

توسعه نیروگاه زمین گرمائی در جهان
نیروی برق ژئوترمال در بیش از 20 كشور در سراسر جهان از جمله ایسلند، آمریكا، ایتالیا، فرانسه، لیتوانی، نیوزلند، مكزیك، نیكاراگوئه، كاستاریكا، روسیه، فیلیپین، اندونزی، جمهوری خلق چین و ژاپن تولید می‌شود. شركت شورون كرپوریشن (Chevron Corporation) بزرگ‌ترین تولیدكننده انرژی زمین گرمائی جهان است. دولت كانادا (كه تعداد 30000 تأسیسات حرارتی تأمین گرما برای ساختمان‌های مسكونی وتجاری مردم كانادا را رسماً اعلام می‌كند) درمورد سایت زمین گرمائی- الكتریكی آزمایشی در منطقه میگر مانتین – پیل كریك Meager Mountain pebble Creek در برتیش كلمبیا كه نیروگاه 100 مگاواتی قرار بود ساخته شود گزارش داد.

آفریقا
تولید برق ژئوترمال در منطقه ریفت Rift آفریقا بسیار مقرون به صرفه است. شركت كن جن كنیا دو نیروگاه بنام‌های الكاریا 1 (Olkaria- I) با ظرفیت 45 مگاوات و الكاریا 2 (Olkaria- II) با ظرفیت 65 مگاوات همچنین نیروگاه خصوصی سومی را بنام الكاریا 3 (Olkaria – III) با ظرفیت 48 مگاوات ساخته است.
برنامه‌هائی به منظور افزایش ظرفیت به میزان 576 مگاوات در این كشور تا سال 2017 در دست اجرا است كه 25 درصد نیازهای برق كنیا را پوشش می‌دهد و به همان نسبت اتكای این كشور را به واردات نفت كاهش می‌‌دهد.

ایسلند
ایسلند در منطقه‌ای واقع شده است كه آتشفشان‌های زیادی دارد و مكانی ایده‌آل برای تولید انرژی زمین گرمائی است. بیش از 26 درصد انرژی الكتریكی ایسلند از منابع ژئوترمال تأمین می‌شود. به علاوه گرمای ژئوترمال برای گرم كردن 87 درصد خانه‌ها در ایسلند استفاده می‌شود. مردم ایسلند برای اینكه 100 درصد سوخت خود را از منابع سوخت غیرفسیلی در آینده تأمین كنند برنامه‌ریزی می‌كنند.

پرتقال
كشور پرتقال یك نیروگاه زمین گرمائی در جزیره سائومیگیول Sao Miguel Island ساخته است.

فیلیپین
دفتر آموزش ژئوترمال آمریكا و مقاله سال 1980 تحت عنوان "داستان موفقیت انرژی زمین گرمائی فیلیپین" كه توسط رادلف ج.بیرسیك تهیه شده و در نشریه ژئوترمال انرژی (جلد 8 مورخ اوت و سپتامبر سال 1980 صفحه 44-35) به چاپ رسیده است درمورد منابع قابل توجه ژئوترمال فیلیپین اطلاع می‌‌‌دهند.
در كنگره جهانی انرژی زمین گرمائی سال 2000 كه در ژاپن برگزار شد اعلام شد كشور فیلیپین بزرگترین مصرف كننده برق از منابع زمین گرمائی است و درمورد نقش پتانسیل انرژی زمین گرمائی در تولید انرژی مورد نیاز كشورهای در حال توسعه تاكید شد.
طبق سازمان بین‌‌المللی زمین گرمائی (IGA) كشور فیلیپین بعد از آمریكا دومین كشور تولیدكننده انرژی زمین گرمایی در جهان محسوب می‌شود.
در اواخر سال 2003، آمریكا دارای ظرفیتی معادل 2020 مگاوات برق زمین گرمائی بود، در حالیكه فیلیپین می‌توانست 1930 مگاوات برق را از این طریق تولید كند. ایتالیا با دو ظرفیت 790 مگاوات مقام سوم را در بین كشورها به خود اختصاص داد. آمار اولیه از موسسه منابع و محیط زیست سبز Green Resources and Environment اعلام كرد انرژی زمین گرمائی فیلیپین 16 درصد برق این كشور را تامین می‌كند. آمار اخیر از سازمان بین‌المللی زمین گرمائی نشان می‌‌دهد كه انرژی تركیبی حاصل از نیروگاههای ژئوترمال در جزایر Luzon، Leyte، Negros و Mindanao تقریبا 27 درصد تولید برق این كشور را به عهده دارند. Leyte یكی از جزایر فیلیپین است كه در آن اولین نیروگاه زمین گرمائی در ژوئیه 1977 شروع به كار كرد.

ایالات متحده آمریكا
ایالات متحده آمریكا كشوری است كه بالاترین ظرفیت تولید انرژی زمین گرمائی را به خود اختصاص داده است. بزرگ‌ترین میدان بخار خشك جهان به نام آبگرم‌های Geysers است كه در 72 مایلی (116 كیلومتر) شمال سانفرانسیسكو واقع شده است. این سیستم‌های آبگرم Geysers كه در سال 1960 شروع شد
1360 مگاوات ظرفیت نصب شده دارد و بیش از 750 مگاوات برق تولید می‌كند. شركت كلپاین Calpine اكنون مالك 19 دستگاه از 21 نیروگاه در این منطقه است و هم اكنون آمریكا بزرگ‌ترین تولیدكننده انرژی زمین گرمائی تجدیدپذیر می‌باشد. دو نیروگاه دیگر به طور مشترك متعلق به سازمان برق كالیفرنیای شمالی و شركت خدمات برق شهری سانتاكلارا City of Santa clara می‌باشد. سیستم آبگرم Geysers اكنون با تزریق فاضلاب تصفیه شده شهر سانتاروزا Santa Rosa و تصفیه‌خانه فاضلاب لیك كانتی (Lake county) تغذیه می‌شود. این فاضلاب قبلاً در رودخانه‌ها و نهرها تخلیه می‌شد و اكنون به میدان‌های ژئوترمال لوله‌كشی شده است و در آنجا تبدیل به بخار آب شده و بخار آب حاصل شده برای تولید برق مصرف می‌شود.
منطقه مهم ژئوترمال دیگر در جنوب كالیفرنیای مركزی، جنوب شرق دریای Salton در نزدیكی شهرهای نی‌لند و كلیپاتریا، كالیفرنیا واقع شده است. در سال 2001 در این منطقه 15 نیروگاه ژئوترمال برق تولید می‌كردند. شركت كال انرژی Cal Energy مالك حدود نیمی از آنها است و بقیه به شركت‌های مختلف تعلق دارد. این نیروگاهها جمعاً حدود 570 مگاوات ظرفیت تولید برق دارند. استان بیزین (Basin) و رنج (Range) در نوادا جنوب شرقی اوریگان، جنوب غربی آیداهو، آریزونا و اوتاه غربی منطقه فعال برای توسعه زمین گرمائی است. در اواخر دهه 1980 در زمان افزایش قیمت برق چندین نیروگاه در این منطقه ساخته شد.

برق روستائی در آمریكا
اگرچه تقریباً 90 درصد شهرنشینان تا دهه 1930 برق داشتند ولی فقط 10 درصد ساكنین روستاها از نیروی برق استفاده می‌كردند. شركت خصوصی خدمات برق كه تامین كننده برق برای اكثریت مشتریان این كشور بودند معتقد هستند كه نصب خطوط انتقال برق به خانه‌های روستائی دور و جدا از شهرها بقدری گران و پرهزینه است كه اجرای آن غیرممكن می‌باشد. بهرحال مسئولین این شركت اعلام كردند اغلب كشاورزان آنقدر فقیر هستند كه توانائی پرداخت هزینه برق را ندارند.
مسئولین امور مدیریت اجرائی ریاست جمهوری روزولت معتقدند بودند در صورتی كه شركت‌های خصوصی نتوانند برای این مردم یعنی روستائیان برق تولید كنند، بنابراین وظیفه دولت است كه برای آنها نیروی برق فراهم كند.
در سال 1935، سازمان برق روستائی (REA) به منظور برق‌رسانی به مناطق روستائی از جمله تنسی ولی Tennessee Valley تأسیس شد. موریس كوكی Morris Cooke رئیس سازمان برق روستائی REA در مقاله‌ای تحت عنوان "برق‌رسانی به مناطق روستائی" در سال 1935 گفت: كشاورز انتظار داشت، علاوه بر پرداخت برای انرژی برق، كلیه هزینه‌های ساخت تأسیسات شركت برق و ساخت آنها را پرداخت كند. با توجه به نظریه شركت‌های خدمات برق درمورد تأسیس خطوط برق روستائی، پرداخت این گونه هزینه‌ها غیرممكن است. تعداد زیادی از گروههای مردمی مخالف این هستند كه دولت فدرال در تولید و توزیع نیروی برق فعالیت كند مخصوصاً شركت‌های خدمات برق كه معتقدند دولت به طور غیر عادلانه با شركت‌های خصوصی رقابت می‌كند. بعضی از اعضاء كنگره كه تصور نمی‌كردند دولتی بایستی در اقتصاد دخالت كند معتقد بود TVA برنامه خطرناكی دارد كه مردم را به سوسیالیسم یك قدم نزدیك‌تر می‌كند.
افراد دیگر تصور می‌كردند كشاورزان مهارت لازم برای مدیریت شركت‌های برق محلی را ندارند.
تا سال 1939 سازمان برق روستایی كمك به تأسیس تعداد 417 شركت تعاونی برق روستائی كرد كه به 288000 خانوار خدمات برق ارائه می‌كردند. اقدامات سازمان برق روستائی، شركت‌های خصوصی خدمات برق را در زمینه برق رسانی به مناطق روستائی تشویق كرد. تا سال 1939 تعداد خانواده‌های روستائی كه برق‌دار شده بودند تا 25 درصد افزایش یافتند.
اشتیاق مردم روستائی به داشتن نیروی برق و استقبال آنها از استفاده از آن در بیانات Rose Scearce كاملاً به چشم می‌خورد. وقتی كه خانه‌های كشاورزان مجهز به برق شدند، خرید لوازم خانگی برقی توسط آنها به بازرگانان محلی كمك كرد و باعث افزایش فروش اجناس برقی آنها شد. در این صورت كشاورزان بیشتر از شهرنشینان به انرژی برق نیاز داشتند.
برای كمك به كشاورزان برای خرید لوازم برقی عمده، TVA سازمان برق خانه و مزرعه را با نام
Electric Home and Farm Authority (EHFA) تاسیس كرد. سازمان برق خانه و روستا جهت تهیه لوازم برقی، یخچال و آب گرمكن با قیمت مناسب با سازندگان لوازم خانگی هماهنگی لازم به عمل آورد. این لوازم خانگی در شركت‌های برق محلی و شركت تعاونی‌های برق فروخته می‌شد. كشاورزان با دریافت وام با بهره‌ پائین و شرایط مناسب از سازمان برق خانه و روستا می‌توانستند از شركت‌های مذكور لوازم خانگی خریداری كنند.
برق رسانی به روستاها براساس این هدف پایه‌ریزی شده است كه برق ارزان قیمت و قابل تهیه باعث رشد استاندارد زندگی و اقتصاد خانواده‌های روستائی شود.
ولی نیروی برق به تنهائی برای متوقف كردن تغییر شكل جوامع روستائی آمریكا كافی نبود. برق‌رسانی به روستاها از مهاجرت دائم مردم روستائی از روستاها به شهرها جلوگیری نكرد. همچنین برق روستائی نتوانست مانع كاهش تعداد مزارع خانوادگی شود.

برنامه‌های توسعه برق روستائی در آمریكا
تامین برق قابل اطمینان و مقرون به صرفه برای رفاه اقتصادی و كیفیت زندگانی كلیه مردم ساكن روستاهای این كشور بسیار مهم و ضروری است. برنامه‌های تامین برق باعث مدیریت و تامین سرمایه به منظور پیشرفت، توسعه، حفظ و جایگزین كردن زیربنای صنعت برق روستائی آمریكا خواهد شد.
براساس قانون برق روستائی سال 1936، برنامه‌های برق به منظور ارائه خدمات به مشتریان در مناطق روستائی وام و ضمانتنامه وام پیش‌بینی می‌كند. این گونه وام‌ها و ضمانتنامه‌های وام، بودجه ساخت تاسیسات تولید، انتقال و توزیع برق از جمله توسعه سیستم‌ها و جایگزینی لازم به منظور ارائه خدمات بهینه برق در مناطق روستائی همچنین مدیریت تقاضا، برنامه‌های صرفه جوئی در انرژی و سیستم‌های انرژی تجدیدپذیر را فراهم می‌كنند.

این گونه وام‌ها به شركت‌ها، ایالت‌ها، منطقه‌ها و بخش‌های تابعه و سازمان‌هائی نظیر شهرداری‌ها، تعاونی‌ها و سازمان‌هائی كه نیازهای خدمات تامین برق مناطق روستائی را فراهم می‌كنند پرداخت خواهد شد. از طریق برنامه‌های برق، دولت فدرال تقریباً 700 وام گیرنده سیستم‌های خدمات برق را در 46 ایالات در اختیار دارد. این گونه برنامه‌های برق در آمریكا همچنین برای ساخت، توسعه، پیشرفت و غیره به منظور بهینه‌كردن تاسیسات تولید، انتقال و توزیع برق به جوامع روستایی كمك مالی می‌كند.

منبع: turbin.blogfa.com

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

سه شنبه 23 مرداد 1397 05:54 ق.ظ

You have made your position pretty nicely..
where can i buy generic viagra viagra online buy buy viagra without consultation buy viagra 100mg buy viagra soft buy viagra online no prescription buy cheap generic viagra buy generic viagra buy sildenafil tablets viagra pharmacy viagra buy viagra
دوشنبه 22 مرداد 1397 09:37 ب.ظ

Fantastic tips. With thanks.
order cialis from india click here cialis daily uk best generic drugs cialis cialis 100mg suppliers generico cialis mexico cialis for daily use deutschland cialis online cialis para que sirve buy brand cialis cheap non 5 mg cialis generici
پنجشنبه 3 اسفند 1396 08:46 ب.ظ
اطلاعات بسیار خوب خوش شانس من در سایت شما به طور تصادفی (stumbleupon) آمد.

من آن را برای بعد ذخیره کردم
سه شنبه 21 آذر 1396 06:38 ب.ظ
هوم، به نظر می رسد که وب سایت شما اولین نظر من بود (فوق العاده طولانی بود)، بنابراین من
حدس بزنید من فقط آن چیزی را که من نوشته ام و خلاصه می گویم، به طور کامل از وبلاگ شما لذت می برم.
من هم یک نویسنده وبلاگ نویس مشتاق هستم اما هنوز هم هستم
جدید به همه چیز آیا شما برای تازه کاران امتیاز دارید؟
نویسندگان وبلاگ من واقعا از آن قدردانی میکنم
پنجشنبه 16 آذر 1396 07:09 ب.ظ
این پست ایده ای را که برای بینندگان جدید وبلاگ نویسی طراحی شده است، ارائه می دهد، که واقعا چگونه وبلاگ نویسی و ساخت سایت را انجام می دهد.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر